Pomniejszenie czcionkiNormalny rozmiar czcionkiPowiększenie czcionkiWersja kontrastowa

Archiwum wydarzeń

10 czerwca 2015 r. - Wykład z cyklu „Świat jest matematyczny”

$image_alt

Nazwa wydarzenia

Wykład z cyklu „Świat jest matematyczny"

Opis wydarzenia

Serdecznie zapraszamy osoby interesujące się matematyką, uczniów szkół średnich, studentów, nauczycieli, pracowników naukowych na wykład wybitnych osobistości matematyki z cyklu "Świat jest matematyczny" organizowany w ramach Roku Matematyki na Pomorzu. Już 10 czerwca zapraszamy na wykład pod tytułem:

Od  3-kolorowania węzłów do operatora Yanga-Baxtera

Wykład wygłosi Prof. dr hab. Józef H. Przytycki (George Washington University, Uniwersytet Gdański).

 

Kilka słów od Autora:
Teoria węzłów jest działem topologii, którą Leibniz przewidział w liście do Huygensa z 1679 roku:

"Potrzebujemy innego rodzaju analizy, która zajmuje się bezpośrednio pozycją".

Będę argumentował, że topologia zaczęła się w Gdańsku około 1734 roku, gdy Gdański matematyk Kuhn informuje Eulera o problemie mostów królewieckich i sugeruje, ze jest to problem z geometrii położenia. Teoria węzłów przeżywa przez ostatnie 30 lat niezwykły rozwój. Zarysuję na wykładzie kilka stopni tego rozwoju (np. wielomian Jonesa, 1984, czy homologie Khovanova 1999). Zakończę zarysowaniem nowej idei, motywowanej fizyką statystyczną -- homologii operatora Yanga-Baxtera. Będę także argumentował, używając konkretnych przykładów, że matematyka jest aktywnie rozwijającą się nauką, w której więcej jest pytań niż odpowiedzi i wiele zagadek jest zupełnie elementarnych.

Józef Przytycki

Informacje o wykładowcy:

Józef Henryk Przytycki (ur. w 1953 roku w Warszawie) – polski matematyk specjalizujący się w topologii, a szczególnie teorii węzłów. J.H. Przytycki ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1977 roku, następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Stopień doktora uzyskał na Columbia University, gdzie jego promotorem była Joan Birman, habilitację w 1995 roku na Uniwersytecie Warszawskim, zaś tytuł profesora w 2012 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Aktualnie jest profesorem matematyki na George Washington University w Waszyngtonie. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji matematycznych, wliczając w to ponad 100 prac badawczych oraz trzy książki.

Termin i miejsce wydarzenia

10 czerwca 2015 r., godz. 11.15-12.15 , Audytorium 1, Instytut Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57

Kto może wziąć udział

Wszyscy chętni

Kontakt do Organizatorów

Instytut Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego

 
view szablon artykułu