Pomniejszenie czcionkiNormalny rozmiar czcionkiPowiększenie czcionkiWersja kontrastowa

Archiwum wydarzeń

13 marca 2015 r. - „Noc Matematyki w Skłodowskiej" w Tczewie

$image_alt

Nazwa wydarzenia

Noc Matematyki w Skłodowskiej

Opis wydarzenia

W związku z ogłoszeniem roku 2015 – Rokiem Matematyki na Pomorzu, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie – Lokalne Centrum Nauczania Kreatywnego programu Zdolni z Pomorza – organizuje 13 marca 2015 roku „Noc Matematyki w Skłodowskiej". Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki i nie tylko. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i jest okazją do przeżycia wspaniałej matematycznej przygody. W jej ramach przewidziane są warsztaty, pokazy i konkursy promujące matematykę:

godz. 17. 00 [sala 31] Uroczyste rozpoczęcie „Nocy Matematyki w Skłodowskiej"

[biblioteka] FIZYKA W MATEMATYCZNEJ SKALI
Jak w skali wygląda nasz Układ Słoneczny? Czy można wyobrazić sobie jak wielki jest Wszechświat? I wreszcie po co nam jednostki?   na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w ten wieczór. Dodatkowo spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa modeli statków kosmicznych oczywiście wykonanych w odpowiedniej skali.
POZIOM: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 5] ŚWIAT FRAKTALI
Kalafior, płatek śniegu czy układ krwionośny to przykłady fraktali, czyli figur, które kryją w sobie zadziwiającą tajemnicę   nieskończone samopodobieństwo. Przyjdź i spróbuj je narysować, zobacz, jakie fraktale można utworzyć za pomocą komputera, wymyśl swój sposób tworzenia fraktala.
POZIOM: I grupa – szkoła podstawowa, II grupa – gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 6] MATEMATYKA, SZTUKA I NATURA – TAK RÓŻNE, A TAK PODOBNE …
Czy piękno ma coś wspólnego z matematyką? Czy matematyka występuje samoistnie w przyrodzie? W jaki sposób inspiruje artystów? Znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Spróbujemy matematycznie zdefiniować ideał piękna, poszukamy idealnych proporcji w naszym otoczeniu i we własnym ciele.
POZIOM: I grupa – szkoła podstawowa, II grupa – gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 11] MATEMATYCZNA GRA MIEJSKA
Zapraszamy do udziału w matematycznej grze miejskiej, w której będziecie mogli rozwiązywać zadania i łamigłówki, świetnie się bawiąc! Kto okaże się matematycznym geniuszem i pierwszy dotrze do mety? Liczy się nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim logiczne myślenie, spryt i umiejętności praktyczne. Najszybszy wygrywa. Dacie radę! Trzyosobowe drużyny będą rozwiązywać zadania na stacjach umieszczonych na terenie I LO. Drużyna, która pierwsza dotrze do mety, wygrywa. Na zwycięzców czekają nagrody! Spróbujcie zmierzyć się z matematyką!
POZIOM: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 14] PRACOWNIA „PAPIEROWE FANTAZJE"
Japończycy już od wieków czerpią rozrywkę z misternej sztuki składania papieru. Może i ty spróbujesz swoich sił w tej zabawie …
POZIOM: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 15] KONKURS NA FRASZKĘ INSPIROWANĄ MATEMATYKĄ
Promuj z nami piękno matematyki. Ułóż fraszkę inspirowaną matematyką i weź udział w konkursie. Zapraszamy!
POZIOM: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 16] PARADOKSALNA RZECZYWISTOŚĆ
Czy zawsze możemy polegać na własnej intuicji? Czy warto ufać naszym zmysłom? Przyjdź- przekonaj się i niech matematyka posłuży Ci do sprawdzenia swoich hipotez! Złudzenia, paradoksy, ciekawostki w matematyce i nie tylko...
POZIOM: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 20] BO LICZY SIĘ POMYSŁ … – ANIMACJE W APLIKACJI GEOGEBRA
Podczas spotkanie będziemy odkrywać ciekawe własności obiektów matematycznych przy pomocy aplikacji GeoGebra. Zapraszamy na spotkanie do pracowni komputerowej, można przynieść swoje tablety. Będzie kolorowo i wesoło …
POZIOM: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 21] KONKURS PLASTYCZNY „MATEMATYKA WOKÓŁ NAS"
Perspektywa, geometria, anamorfoza... matematyka może, wbrew pozorom, pomóc nam w tworzeniu sztuki, jaką jest przeniesienie otaczającego nas świata na papier. Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na plakat promujący Rok Matematyki na Pomorzu.
POZIOM: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 22] CHEMIA I MATEMATYKA
Matematyka od zawsze towarzyszyła Chemii, zarówno średniowiecznym alchemikom jak i dzisiejszym chemikom. Podczas Nocy Matematyki w Skłodowskiej przybliżymy doświadczenia, które bez dokładnych obliczeń matematycznych nie powiodłyby się. Chemiczne świetliki, rakieta kosmiczna to niektóre z eksperymentów jakie zaprezentujemy, by rozjaśnić spojrzenie na chemię i matematykę. Będziecie mogli przygotować sól fizjologiczną, a kilku szczęśliwców samodzielnie przeprowadzi doświadczenia chemiczne.
POZIOM: I grupa – szkoła podstawowa, II grupa – gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 23] MATEMATYKA I JEJ ZASTOSOWANIE W GEOGRAFII
Liczby w geografii są nieodłącznym elementem każdej mapy , diagramu i tablicy statystycznej. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zilustrować wiele procesów i tendencji  rozwojowych. Służą analizowaniu, wyjaśnianiu i porównywaniu faktów, co w geografii jest niezwykle ważne. Mamy nadzieję, że przykłady zadań okażą się pomocne i przyniosą niejednokrotnie owocne rezultaty.
POZIOM: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 25] KALKULATOR GRAFICZNY – NASZYM SPRZYMIERZENCEM
I GRUPA –
Małymi kroczkami po klawiaturze.
Krótki kurs obsługi kalkulatora graficznego.

II GRUPA – Pisanki wielkanocne.
Matematyka jest wszędzie, ale wiemy jak trudno Was, drodzy uczniowie, do tego przekonać. W tej sytuacji warto wykorzystać do tego kalkulator graficzny CASIO, który pozwoli nam na ciekawe „zabawy" z wykresami funkcji.
POZIOM: szkoła ponadgimnazjalna

[sala 26] DZISIAJ NIE LICZYMY – DZISIAJ GRAMY (SALON GIER LOGICZNYCH)
Fascynujący świat planszowych gier logicznych, kolorowych klocków, ciekawych łamigłówek czeka. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pograć, pobawić się i miło spędzić czas.
POZIOM: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 30,33,34] SALON GIER STRATEGICZNYCH I INTERAKTYWNYCH
Zachęcamy do poczucia dreszczyku emocji i rywalizacji. Pochylcie się nad planszami, sięgnijcie po pady, kości lub karty. Bawcie się, planując, wymyślając strategie, wykonując zaskakujące ruchy mające na celu przechylenie zwycięstwa na Waszą stronę. Tczewski Klub Fantastyki zaprasza!
POZIOM: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

[sala 31] CZYNNOŚCIOWE OBRAZOWANIE MÓZGU
Zapraszamy na wykład pani dr Doroty Myślińskiej z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
POZIOM: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

godz. 21.00 [przed budynkiem szkoły] FIRE SHOW - figury ogniem malowane w rytm muzyki.

Nauczycieli planujących udział w wydarzeniu z grupą uczniów prosimy o wysłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres kontakt@matematycy.org. Niepełnoletni uczniowie powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w wydarzeniu.

Harmonogram i aktualne informacje o „Nocy Matematyki w Skłodowskiej" zamieszczane są na stronie internetowej http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl.

Termin i miejsce wydarzenia

13 marca 2015 roku – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie

Kto może wziąć udział?

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum, szkół podstawowych, nauczyciele, rodzice, pasjonaci matematyki, i nie tylko.

Kontakt do Organizatorów

W razie pytań prosimy o kontakt: kontakt@matematycy.org

 
view szablon artykułu