Pomniejszenie czcionkiNormalny rozmiar czcionkiPowiększenie czcionkiWersja kontrastowa

Archiwum wydarzeń

22 października 2015 r. - wykład z cyklu "Świat jest matematyczny" - Akademia Pomorska: prof. dr hab. T. Szarek z Uniwersytetu Gdańskiego opowie „O matematyce, która ratuje ludzkie życie”

$image_alt

Nazwa wydarzenia

Piąty wykład z cyklu "Świat jest matematyczny" - Akademia Pomorska w Słupsku. Wykład wygłosi  prof. dr hab. T. Szarek z Uniwersytetu  Gdańskiego,

Tytuł wykładu: O matematyce, która ratuje ludzkie życie.

Opis wydarzenia

Najkrócej, wykład ten dotyczy możliwości i konieczności wykorzystania matematyki w  aspekcie naszego zdrowia i życia.

Kilka słów od Autora
Historia matematyki to historia ekspansji. Począwszy od starożytności obserwujemy niebywałą użyteczność metod matematycznych w wielu dziedzinach życia.
Od naturalnych zastosowań w fizyce, chemii, przechodzimy dziś do aplikacji w biologii i naukach o życiu. Dziedziny, które długo opierały się matematyce, ustępują pod naporem coraz bardziej wyrafinowanych technik matematycznych.
W czasie wykładu chciałbym opowiedzieć o dość spektakularnym modelu matematycznym opisującym przy pomocy pewnego równania różniczkowego (tzw. równania  Lasoty-Ważewskiej) przebiegj pewnych typów białaczek. Równanie to, ciekawe z czysto matematycznego punktu widzenia, uratowało kilku osobom życie.

 

Termin i miejsce wydarzenia

22 października 2015 r. - Akademia Pomorska w Słupsku,

godz. 10:30 sala 414 - Aula Rektoratu Akademii Pomorskiej
ul. Bohaterów Westerplatte 64,
Słupsk

Kto może wziąć udział

Władze uczelni, miasta i regionu, kadra zarządzająca szkół i placówek medycznych, pracownicy naukowi i nauczyciele, studenci,  osoby zainteresowane bez względu na wiek i wykształcenie

Kontakt do Organizatorów

  im-pap@apsl.edu.pl -  Instytut Matematyki Akademii Pomorskiej w Słupsku

view szablon artykułu