Pomniejszenie czcionkiNormalny rozmiar czcionkiPowiększenie czcionkiWersja kontrastowa

Archiwum wydarzeń

8 maja 2015 r. - „O potęgach dwójki i prawie Benforda." Wykład prof. dr hab. Pawła Strzeleckiego z Uniwersytetu Warszawskiego

$image_alt

Nazwa wydarzenia

O potęgach dwójki i prawie Benforda. Wykład prof. dr hab. Pawła Strzeleckiego z Uniwersytetu Warszawskiego

Opis wydarzenia

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe i Akademia 30+ w Trójmieście zapraszają na wykład pt. O potęgach dwójki i prawie Benforda, który poprowadzi prof. dr hab. Paweł Strzelecki, matematyk, popularyzator matematyki, kierownik Zakładu Równań Różniczkowych na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Obserwując kilkadziesiąt początkowych potęg dwójki o wykładnikach naturalnych, nie znajdziemy żadnej liczby, której zapis dziesiętny zaczynałby się od siódemki lub dziewiątki. Czy to reguła, czy może przypadek? Czy istnieje potęga dwójki, której zapis dziesiętny ma na początku datę bitwy pod Grunwaldem, a zaraz po niej mój numer telefonu komórkowego?

Profesor odpowie na te wszystkie pytania, wykorzystując zasadę szufladkową Dirichleta, proste własności liczb niewymiernych i własności obrotów na płaszczyźnie. Wspomni też krótko, co to ma wspólnego z metodami matematycznymi mechaniki niebios, szansami na to, że kostka cukru  rozpuszczona w herbacie sama z siebie wróci niemal do stanu wyjściowego oraz ze stosowanymi w praktyce w USA sposobami wykrywania oszustw finansowych.

Termin i miejsce wydarzenia

8 maja 2015 r., godz. 18.30

Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55  

 

Kto może wziąć udział

Osoby dorosłe zainteresowane matematyką.

Uczestnictwo w wykładzie należy zgłaszać mailem (pmazur@gwo.pl) lub telefonicznie (58 764 62 11). Wstęp wolny. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.  

 

Kontakt do organizatorów

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe: Paweł Mazur (pmazur@gwo.pl)

Akademia 30+ w Trójmieście: Agata Latuszek (sekretariat.gda@akademia30plus.pl)  

view szablon artykułu