Pomniejszenie czcionkiNormalny rozmiar czcionkiPowiększenie czcionkiWersja kontrastowa

Archiwum konkursów

Matematyka na talerzu - smakołyki na rok matematyki

$image_alt

10 października 2015 r.

"Matematyka na talerzu - smakołyki na rok matematyki" jest konkursem kulinarnym na danie zainspirowane matematyką. Konkurs ten jest skierowany do uczniów klas zasadniczych zawodowych i technikum o profilu gastronomicznym.

Organizatorem Konkursu jest Instytut Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Placówkami wspomagającymi organizowanie Konkursu jest Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
 
Celem konkursu jest zapoznanie uczestników z ciekawostkami z matematyki i historii matematyki oraz kształtowanie kreatywności poprzez szukanie nowych ispiracji.

Uczniowie, w zespołach dwuosobowych wraz z opiekunem, mają za zadanie przygotować i zaprezentować danie główne lub deser. Oceniać ich będzie jury składające się z szefów kuchni znanych restauracji trójmiejskich i matematyka.

Konkurs odbędzie się w sobotę 10 października 2015 w Gdańsku. Zgłoszenia do konkursu należy wysłać w nieprzekraczalnym terminie 18 wrzesień 2015. O zakwalifikowaniu do Konkursu decyduje kolejność nadesłania zgłoszeń. Wszystkie informacje na temat konkursu i jego pełny terminarz zostały podane w regulaminie.

Główną inspiracją konkursu jest historia Lwowskiej Szkoły Matematycznej i znanej Księgi Szkockiej. Lwowską Szkołę Matematyczną tworzyli wybitni matematycy tacy jak Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur i wielu innych. Księga Szkocja była grubym zeszytem w marmurowych okładkach, w której matematycy wpisywali problemy do rozwiązania, zagadnienia do przemyślenia lub swoje własne wyniki, którymi chcieli się podzielić. Począwszy od 6 zadania, przy problemie do rozwiązania pojawiała się również nagroda, jaką otrzyma autor poprawnego rozwiązania. Nagrody były bardzo różne, mogła to być flaszka wina, kawa, piwo lub kilka piw. Zdarzały się również takie nagrody jak 10 deko kawioru, kilogram bekonu czy zaproszenia na obiad do najlepszych restauracji. Niewątpliwie najdziwniejszą nagrodą była żywa gęś, którą obiecał Stanisław Mazur za rozwiązanie swojego problemu. Zadanie to czekało na rozwiązanie ponad 30 lat. Szwedzki matematyk, któremu udało się naprawdę rozwiązać ten problem, otrzymał żywą gęś w dużym wiklinowym koszu z falbanką w kwiaty. Niestety laureat nie mógł zabrać nagrody do swojego kraju. Wówczas Mazur wydał uroczystą kolację, na której gęś została zjedzona ku chwale królowej nauk.

W broszurce informacyjnej można znaleźć historię Lwowskiej Szkoły Matematycznej opisanej fragmentami książki Mariusza Urbanka, pt. "Genialni Lwowska Szkoła Matematyczna". Znajdują się tam też inne ciekawostki, takie jak Twierdzenie o kanapce, czy fraktale w warzywniaku.

Regulamin, broszura informacyjna i inne załączniki znajdują się w poniższych linkach do pobrania.

Broszura informacyjna

Regulamin konkursu
Regulamin konkursu - aktualny regulamin konkursu (nastąpiły zmiany dotyczace terminów)
Załącznik nr 1 - karta zgłoszenia
Załącznik nr 2 - propozycja potrawy
Załącznik nr 3 - oświadczenie

Wszelkie pytania proszę kierować na adres:
NaTalerzu@mat.ug.edu.pl
informacje o konkursie dostępne są również na stronie
https://mat.ug.edu.pl/rm2015/?c=matematyka_na_talerzu.

Życzymy ciekawych pomysłów na pyszne dania i desery zainspirowane królową nauk.

view szablon artykułu