Aktualności

Matematyka dla wszystkich – uroczysta inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu

$image_alt

21 stycznia 2015 r. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczysta inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu. Wyjątkowy charakter tej inicjatywy, która skierowana jest do wszystkich mieszkańców województwa pomorskiego, niezależnie od wieku i wykształcenia, został podkreślony poprzez scenariusz imprezy. Podczas inauguracji jednocześnie miały miejsce dwa punkty programu: część oficjalna oraz happening matematyczny.

W swoich wypowiedziach zarówno marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, jak i rektorzy trzech uczelni prof. Tadeusz Sucharski, Prorektor ds. Nauki Akademii Pomorskiej w Słupsku, prof. Henryk Krawczyk z Politechniki Gdańskiej i prof. Bernard Lammek z Uniwersytetu Gdańskiego – podkreślali uniwersalny wymiar matematyki i jej związek z rozwojem gospodarczym regionu. Wiele słów poświęcono także kwestii właściwego nauczania matematyki oraz zwalczania negatywnych stereotypów związanych z tą nauką. Część oficjalną zakończył popularyzatorski wykład doktora Zdzisława Pogody z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wystąpieniu zatytułowanym Wszechobecna matematyka na wielu przykładach autor pokazał, w jak wielu dziedzinach naszego życia, często bez powszechnej świadomości tego faktu, obecna jest matematyka. Technologie komunikacyjne, np. telefony komórkowe, czy architektura, to jedne z bardziej oczywistych przykładów zastosowania praktycznego matematyki. Wykład obfitował jednak w znacznie bardziej zaskakujące konteksty omawianej dziedziny nauki. Omówione zostały m.in. takie kwestie, jak problematyka matematyki w przyrodzie i świecie ożywionym, zagadnienie deterministycznego chaosu, czy też widowiskowe i jednocześnie fascynujące intelektualnie fraktale. 

Happening matematyczny, odbywający się jednocześnie, obejmował kilkanaście stoisk z rozmaitymi atrakcjami wymagającymi aktywnego udziału uczestników oraz ekspozycję prezentacji oraz plansz związanych z matematyką. Ze wszystkich atrakcji skorzystało łącznie kilkuset mieszkańców Pomorza, począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a kończąc na osobach dorosłych. Warto dodać, że chętnych do udziału w inauguracji było zdecydowanie więcej, niż dostępnych miejsc. Oprócz matematycznych rozrywek organizatorzy zapewnili najmłodszym uczestnikom poczęstunek oraz zadbali o baloniki i przypinki promujące Rok Matematyki. Poniżej prezentujemy listę stanowisk:

 1. Poznaj, poszukaj inspiracji i roznieć iskrę w innych – organizator: XXIV LO w Gdańsku im. Stefana Banacha
 2. Ciekawa matematyka – organizator: EduFun
 3. Ogródek matematyczny – organizator: Politechnika Gdańska:
  • kolorowe sudoku
  • magnetyczne rybki
  • arytmetyczny pociąg
  • geometryczne tangramy
  • figlarne zapałki
  • logiczne domina
  • kształtujące memory
  •  kwiatki na łące
 4. Matematyczne origami – organizator: Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnegonr 30 w Gdańsku
 5. Jak matematykę wykorzystać do zaprogramowania robotów. Pokaz robotów – organizator: Uniwersytet Gdański
 6. Nowoczesna edukacja – organizator: Uniwersytet Gdański
 7. Jak wygrać w teleturnieju, czyli paradoks Montye'go Halla – Organizator: Uniwersytet Gdański
 8. Statystyczny tor przeszkód – organizator: Uniwersytet Gdański
 9. Matematyka w przedsiębiorczości – organizator: Inkubator Starter
 10. Gry matematyczne – pokój gier – organizator: Uniwersytet Gdański
 11. Gry matematyczne dla każdego – organizator: Lokalne Centrum Nauczania Kreatywnego w Kartuzach
 12. Wszyscy jesteśmy matematykami – organizator: Akademia Pomorska
 13. Interaktywna matematyka – organizator: Centrum Nauki Experyment

Galeria: fot. Szymon Skura

view szablon artykułu

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współpracują z nami

Patronat medialny