Aktualności

Noc Matematyki w LCNK nr 2 w Gdańsku

Noc Matematyki w LCNK 2 rozpoczęliśmy 13 marca o godzinie 17-stej wykładem Pana prof. Antoniego Augustynowicza (UG) o historii matematyki. Potem były konkursy, gry i zabawy matematyczne. Wzięło w nich udział 24 gimnazjalistów. W każdej konkurencji:


Noc matematyki, czyli urodziny Liczby π w Sztumie

Świętowanie rozpoczęło się transmisją ze stacji polarnej na Spitsbergenie. Później odbyły się warsztaty, na których mogliśmy się dowiedzieć jak wygrać szóstkę w Lotto i czy szczęście jest mierzalne. Młodzież konstruowała mosty, wieże, rozwiązywała zagadki logiczne. Można się było nieźle zaplątać i wyjść cało z opresji. W miarę upływu czasu ciśnienie zabawy rosło, także na naszych zajęciach. Dowiedzieliśmy się, że powietrze na nas naciska z siłą czterech ton i jak my to wytrzymujemy. W przerwie między warsztatami można było się posilić świeżo pieczonymi goframi z liczbą π. Ach ta matematyka można z nią myśleć, bawić się, konstruować i jeszcze się najeść.

Maraton Matematyczny w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim

Konkursy, wykłady i warsztaty trwały od rana do wieczora. Podczas, gdy zgromadzeni w sali Żuławskiego Parku Historycznego licealiści, tocząc debatę oksfordzką, próbowali rozstrzygnąć, czy „Bez matematyki da się żyć".

Popołudnie z matematyką

W Szkole Podstawowej nr 3 we Władysławowie dnia 20.03.2015 odbyły się warsztaty matematyczne zatytułowane „POPOŁUDNIE Z MATEMATYKĄ".

Festiwal Matematyki i Nauk Ścisłych

Gimnazjum nr 17 w Gdańsku dołączyło do inicjatywy Rok 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu i 12 marca 2015 r. zorganizowało "Festiwal Matematyki i Nauk Ścisłych". Wzięły w nim udział klasy 5. i 6. ze szkół: SP 5, SP 24, SP 49, SP 79, SP 80.

Noc Matematyki w Słupsku

W związku z obchodami Nocy Matematyki na Pomorzu uczniowie Społecznego Gimnazjum z Ustki wzięli udział w wydarzeniu i skorzystali z atrakcji zorganizowanych w Instytucie Matematyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Program wydarzenia składał się z trzech punktów.

Pierwsza Noc Matematyki na Pomorzu już za nami!

Nocne łamigłówki, gry planszowe, matematyczne zagadki i warsztaty z udziałem rekordzistki świata w układaniu klasycznej kostki Rubika - między innymi takie atrakcje czekały na gości Centrum Hewelianum podczas pierwszej edycji Nocy Matematyki na Pomorzu!

Szalona noc matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie

Z okazji 13 marca 2015 r. (data nieprzypadkowa π=3,1415 ) w I Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie odbyła się „Noc Matematyki". Uczestnikami byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu bytowskiego. Szacujemy, że w tej „szalonej" nocy uczestniczyło nawet około 300-400 osób, które miały okazję zagrać w gry logiczne, nauczyć się układania kostki Rubika, skonstruować Dywan Sierpińskiego oraz liczbę π, czy obejrzeć filmy związane z historią matematyki.

II Polygon Matematyczny - Warzenko 2015

W dniach 25.01.2015 r. – 31.01.2015 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Kolonijnym w Warzenku koło Gdańska odbył się obóz matematyczny „II Polygon Matematyczny" organizowany przez Stowarzyszenie „bez rutyny" oraz Instytut Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego. Był to już drugi taki obóz przygotowany z myślą o wspieraniu i integracji środowiska uczniów pasjonujących się matematyką. W wydarzeniu tym wzięło udział 60 uczniów gimnazjów i liceów oraz – pilotażowo - kilkoro uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej.

Pomorskie Mecze Matematyczne - szansa na zainteresowanie uczniów matematyką

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI-LIDERÓW W dniach 29 – 30 stycznia 2015 roku odbyło się pierwsze szkolenie nauczycieli-liderów, organizatorów Pomorskich Meczów Matematycznych – imprezy, która od września 2015 roku da szansę szkołom naszego województwa uczestniczyć we wspaniałej rywalizacji odbywającej się w systemie pucharowym.

Relacja filmowa z nocy matematyki w Gdańsku

W nocy z 13 na 14 marca 2015 r., w wielu pomorskich szkołach i placówkach promujących działania edukacyjne, obchodzono urodziny liczby π.

Co matematyka może nam zaoferować?

Dnia 12 marca 2015 w auli rektoratu Akademii Pomorskiej w Słupsku odbył się niezwykle interesujący wykład pt. „Co matematyka może nam zaoferować?" Wykład wygłosił profesor dr hab. Ryszard Pawlak, wybitny matematyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Był to pierwszy wykład z cyklu „Świat jest matematyczny" zaplanowanego w związku z obchodami Roku Matematyki na Pomorzu.

Pomorska Noc Matematyki I Dzień liczby Pi

W nocy z 13 na 14 marca obchodzimy Pomorską Noc Matematyki - Święto liczby π.

Spotkania z powiatami w sprawie inicjatywy 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu.

W lutym i marcu odbyły się spotkania z przedstawicielami jst, dyrektorami placówek oświatowych i nauczycielami matematyki, z powiatu puckiego oraz z subregionów południowego i nadwiślańskiego, z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Centrum Edukacji Nauczycieli.

Noc z π w powiecie kartuskim

Noc z π, realizowana z 13 na 14 marca 2015, jest wspaniałą okazją do kreowania różnych sytuacji inspirujących do poszukiwania w matematyce tego, co jest jej istotą, czyli stawiania pytań, poszukiwania „pięknych rozwiązań", budowania problemów po to, by z pasją rozwikływać ich zawiłości.

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współpracują z nami

Patronat medialny